Jak dbać o meble w łazience?

Nowe meble łazienkowe szybko stracą swój urok, jeżeli nie będziemy starać się o to, by zachować ich świeży, ładny wygląd. Kwestie estetyczne są zresztą tylko jednym z dwóch ważnych powodów, dla których wymagają one szczególnej troski ze strony właścicieli mieszkania. Drugą przyczyną są względy higieniczne. Łazienka jest szczególnie narażona na wilgoć i co za tym idzie – rozwój bakterii, pleśni i grzybów. Co więc robić, aby meble w łazience na długo prezentowały się jak nowe, a ich użytkowanie było w pełni higieniczne?

Środki przeznaczone do czyszczenia łazienki

Gdy chcemy pozbyć się szkodliwych drobnoustrojów, właściwym wyborem mogą wydawać się silne środki czyszczące. Niestety zastosowanie zbyt mocnych substancji może pozbawić meble nie tylko zarazków, ale również estetycznego wyglądu. Z tego powodu lepiej sięgać po preparaty opracowane stricte na potrzeby czyszczenia łazienkowych powierzchni – w tym mebli. Detergenty produkowane w tym celu skutecznie usuną bakterie, a jednocześnie nie będą zagrażać delikatnej powierzchni szafek czy blatów.

Jeśli zdecydowaliśmy się na meble wykonane z laminatu albo płyty lakierowanej, warto dodatkowo stosować środki nabłyszczające, tworzące na powierzchni trwałą warstwę ochronną. Ponadto, podczas czyszczenia należy unikać stosowania twardych szczotek i zmywaków. Czyszcząc meble za ich pomocą łatwo spowodować trwałe uszkodzenia.

Uwaga na zalegającą wodę

W łazience nietrudno o zachlapanie mebli wodą – podczas kąpieli, wycierania się po wyjściu z prysznica czy nawet w trakcie zwykłego mycia rąk. Woda zalegająca na meblach może tworzyć brzydkie zacieki, a jeśli stale mokre są te same miejsca, prędzej czy później rozwinie się grzyb.

Rozwiązanie tego problemu nie jest skomplikowane, ale wymaga systematyczności – warto włączyć do higienicznej rutyny przecieranie na sucho zachlapanych powierzchni. Dzięki temu w dłuższej perspektywie unikniemy nieprzyjemnych efektów zalegającej wody.

Z tego samego powodu należy jak najszybciej zająć się naprawą wszelkich usterek hydraulicznych, nawet tych najprostszych. Może się wydawać, że woda z cieknącego kranu kapie do umywalki, więc nie powoduje zagrożenia dla wyposażenia wokół. Niestety uderzające o powierzchnię kropelki rozbryzgują się, a drobinki wody docierają m.in. do mebli w pobliżu umywalki. W dodatku krople spadają wciąż w tym samym obszarze, nieuchronnie prowadząc do rozwoju grzyba lub pleśni. Na meblach może też pojawić się trudny do usunięcia rdzawy nalot. Bieżące usuwanie usterek pomoże uniknąć takich kłopotów.

Skuteczna wentylacja łazienki

Groźna dla łazienkowego wyposażenia może być także para wodna. Tańsze i gorzej zabezpieczone meble mogą odkształcać się, gdy wilgoć jest stale na wysokim poziomie. Poza tym, niezależnie od ceny, każde wyposażenie narażone jest na rozwój bakterii, grzyba i pleśni w zakamarkach.

W unikaniu zbyt dużej wilgoci pomoże przede wszystkim zapewnienie cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. Pod żadnym pozorem nie należy zasłaniać otworów wentylacyjnych. Warto też regularnie otwierać okno w łazience, zwłaszcza po kąpieli, a nawet w jej trakcie, o ile warunki pogodowe na to pozwalają. Po wyjściu z pomieszczenia dobrze jest też zostawić uchylone drzwi, aby wnętrze dobrze się przewietrzyło.

Zostawiając otwarte okno trzeba jednak wziąć pod uwagę także to, czy ostre światło słoneczne nie pada wprost na meble. Częste narażanie łazienkowego umeblowania na działanie promieni UV może negatywnie wpłynąć na estetykę powierzchni.

Przyczyną wysokiego poziomu wilgoci w łazience może być także mokra podłoga. Po zakończonym prysznicu należy ją wytrzeć do sucha szmatką lub mopem. Dobrze jest zadbać również o to, by ręczniki szybko wyschły. W tym celu najlepiej zostawiać je zawsze w przewiewnym miejscu.

Ponadto z szafek, blatów i sprzętów w łazience należy regularnie ścierać kurz. Jest on nie tylko źródłem alergenów, ale też zatrzymuje drobinki wody, więc jego usuwanie pozwala na obniżenie poziomu wilgoci.
Pobierz katalog produktów
  POBIERZ
Wielkość 11 MB, format PDF